Vartotojas: Anonimas [prisijungti...]

  Registruotis vizitui Savitarna      Kontaktai      Neįgaliųjų versija      LT  |  EN
RC logotipas

Turtas ir apribojimai Juridiniai asmenys Adresai Gyventojai
 

Naujienos
pixel
pixel

Grybai Lietuvos gatvių ir gyvenviečių pavadinimuose: Registrų centras suskaičiavo visus

2023 m. rugsėjo 7 d.

Grybavimo sezono įkarštyje kartais gali atrodyti, kad viskas yra tik apie grybus: naujienų portalai ir socialiniai tinklai mirga įstabaus grožio vaizdais su gražiausiais ir įspūdingiausiais laimikiais, ekspertai dalinasi patarimais, kur rinkti, kaip juos pjauti, kaip atskirti tinkamus valgyti nuo nuodingų sveikatai, ką iš jų pasigaminti. Kiekvienais metais kelias savaites grybai vieniems tampa papildomu akstinu pabusti dar prieš patekant saulei, kitiems galbūt sukelia pavydą, susierzinimą, blaško dėmesį.

Grybų Lietuvoje galima rasti visur: vienur jų daugiau, kitur, galbūt, mažiau. Tačiau grybų ir grybautojų galima atrasti ne tik miškuose, bet ir mūsų kaimų, gatvių, takų ar skersgatvių pavadinimuose.

"Gatvių ar gyvenviečių pavadinimuose kurs kas dažniau galima rasti įžymių žmonių pavardes, bendrinius vietovę ar jos istoriją nusakančius daiktus, medžių, gyvūnų ar augalų pavadinimus. Tačiau tarp adresų pavadinimų galima rasti ir daugiau kaip 100 įvairiausių referencijų į grybus ar grybautojus. Dažniausiai adresų objektams pažymėti naudojamas bendrinis Grybų pavadinimas, taip pat grybų karaliumi tituluojamų Baravykų vardas, bet Lietuvos gatvių ir kaimų pavadinimuose galima rasti ir mažiau žinomų grybų pavadinimų, pavyzdžiui, Kazlėkų, Lepšių ar Ūmėdžių. O štai nuodingosios musmirės vardas nesuteiktas nė vienam adreso objektui", - komentuoja Registrų centro Duomenų sprendimų ir analizės departamento vadovė Aistė Gudaitienė.

Registrų centro atvertuose Adresų registro duomenų rinkiniuose galima rasti 140 įrašų, kuriuose gatvių ar gyvenviečių pavadinimuose figūruoja bendriniai Grybų ar Grybautojų pavadinimai, taip pat keletas populiariausių grybų pavadinimų.

Dažniausiai nuorodas į grybus galima rasti gatvių pavadinimuose - tokių iš viso yra net 114. Taip pat Lietuvoje yra 22 kaimai, vienas viensėdis, du takai ir vienas skersgatvis, turintys grybų pavadinimus.

Daugiausiai adresams pažymėti naudojamas Grybų pavadinimas - iš viso 35 įrašai, taip pat populiarūs Baravykų (31) ir Voveraičių (19) pavadinimai. Visgi gatvių ir gyvenviečių pavadinimuose galima atrasti ir mažiau populiarius grybų pavadinimus. Pavyzdžiui, Lepšių vardu pavadintos 5 šalies gatvės ir 4 Lietuvos kaimai, Ūmedžių vardas suteiktas 8 gatvėms, Paliepių - 12 gatvių, Paąžuolių - vienai gatvei ir 9 kaimams. Taip pat yra ir 6 Grybautojų gatvės.

Tarp pavadinimų taip pat galima sutikti Kazlėkų, Raudonviršių, Kelmučių ir Rudmėsių. O štai nuodingu laikomos Musmirės vardo neatrasime nė viename iš Lietuvos gatvių ar gyvenviečių pavadinimų.

Beje, naujausias įrašas apie grybus Adresų registre padarytas dar šiais metais - kovo pradžioje vienai Molėtų rajone esančio Papiškių kaimo gatvei suteiktas Baravykų vardas.

Ukmergės rajono kaime - net 13 grybų gatvių

Įvairiose šalies gyvenvietėse grybų pavadinimai suteikiami vienai ar kitai gatvei, tačiau Lietuvoje yra kelios gyvenvietės, kuriose grybai dominuoja gatvių pavadinimų lentelėse. Viena tokių gyvenviečių yra Grybų kaimas, esantis Švenčionių rajone, Sarių seniūnijoje. Šiame kaime tėra dvi gatvės ir abi jos turi grybų vardą: viena pavadinta Baravykų, kita - Ūmėdžių vardu.

Dar labiau išsiskiria Ukmergės rajone, Lyduokių seniūnijoje esantis Jogvilų kaimas. Čia, Adresų registro duomenimis, iš viso yra 16 gatvių ir net 13 iš jų turi grybų vardus, o dar vienai suteiktas Samanų vardas. Šioje gyvenvietėje jau nuo 2006 metų galima praeiti ar pravažiuoti Baravykų, Briedžiukų, Ūmėdžių, Kazlėkų, Raudonviršių, Baltikų, Kelmučių, Paąžuolių, Paliepių, Voveraičių, Žaliuokų, Grybautojų ir Rudmėsių gatvėmis.

Visos šios gatvės yra Jogvilų kaime įsikūrusioje sodininkų bendrijos "Šilas" teritorijoje. Apie tai, kaip kilo mintis pavadinti gatves grybų vardais, pasakoja buvęs sodininkų bendrijos pirmininkas Julius Paškevičius. Anot jo, grybų gatvių pavadinimai kilo nuo pačios sodininkų bendrijos pavadinimo.

"Seniau sodams dažniausiai būdavo skiriama prasta žemė. Mūsų sodui teko išnaudotas žvyro karjeras ir ne visa žemė tiko sodininkystei, todėl dalis sklypų buvo apsodinta mišku. Galiausiai visa sodo teritorija tapo panaši į tikrą šilą. Atėjus laikui suteikti teritorijoje esančioms gatvėms pavadinimus, laiko svarstymams nebuvo daug, o ir įprasti gatvių pavadinimai jau buvo panaudoti kitose vietovėse. Todėl ir buvo nuspręsta gatvėms suteikti grybų pavadinimus, kad atrodytų kaip tikrame šile", - pasakoja J. Paškevičius.

Jis taip pat pažymi, kad sodininkų bendrijos teritorijoje taip pat galima rasti įvairių grybų, o ir pačių grybautojų netrūksta.


Kontaktinis asmuo

Atstovas spaudai
Mindaugas Samkus
Tel. (8 5) 268 8366
Mob. (8 605) 69 286
El. p. Mindaugas.Samkus@registrucentras.lt