Vartotojas: Anonimas [prisijungti...]

  Registruotis vizitui Savitarna      Kontaktai      Neįgaliųjų versija      LT  |  EN
RC logotipas

Turtas ir apribojimai Juridiniai asmenys Adresai Gyventojai
 

Naujienos
pixel
pixel

Registrų centras: finansines ataskaitas pateikė tik kas ketvirta virtualiųjų valiutų operatorė

2023 m. rugpjūčio 3 d.

Prieš dvejus metus šalyje prasidėjęs virtualiųjų valiutų operatorių steigimo bumas tęsiasi iki šiol - vien per šiuos metus įregistruota 80 naujų juridinių asmenų, užsiimančių virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus ar depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriaus veikla. Ši veiklos sritis reikalauja ypatingo skaidrumo, tačiau Registrų centro atlikta analizė parodė, kad visoms šalies įmonėms privalomą metinę finansinę ataskaitą šiemet pateikė tik kas ketvirta virtualių valiutų operatorė.


"Šiuo metu Registrų centro viešai skelbiamame virtualiųjų valiutų keityklos operatorių sąraše galima rasti 465 bendroves. Iš jų 80 buvo įregistruotos šiais metais ir dar neturi prievolės pateikti metinės finansinės ataskaitos. Vis dėlto, iš likusiųjų 385 įmonių ataskaitas iki šiol yra pateikę kiek daugiau nei ketvirtadalis. Finansinės ataskaitos ir jose esantys duomenys itin svarbūs brandžiai ir tarpusavio pasitikėjimu grįstai visuomenei. Atitinkamai ataskaitų nepateikimas meta šešėlį ne tik konkrečioms įmonėms, bet ir visam sektoriui", - kalba Registrų centro Juridinių asmenų departamento vadovė Jolanta Kazlauskienė.

Registrų centro analitikų atlikta finansinių ataskaitų už praėjusius metus analizė parodė, kad iki liepos 15 dienos savo ataskaitą už 2022 metus pateikė vos 97 virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus veikla užsiimančios ar bent jau tai deklaruojančios įmonės.

Iš jų pajamas pernai nurodė gavusios 51 įmonė, daugelio jų apyvartos, palyginti su 2021 metais augo, o bendra šių įmonių apyvarta siekė apie 640 mln. eurų. Ikimokestinį pelną pernai uždirbusios nurodė 18 įmonių, bendras jų pelnas siekė 3 mln. eurų, nuostolingai pernai veikė 49 įmonės, o bendri jų visų nuostoliai siekė 45 mln. eurų.

Dar 15 bendrovių savo finansinėse ataskaitose nenurodė nei gavusios pajamų, nei jokio pelno ar nuostolių, tad darytina prielaida, kad šios įmonės veiklos praėjusiais metais nevykdė.


Trūkumus fiksuoja ir FNTT

Nemažai trūkumų virtualiųjų valiutų operatorių veikloje fiksuoja ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), kurios vienas iš prioritetų - užtikrinti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemonių įgyvendinimą Lietuvoje. Vykdant virtualiųjų valiutų operatorių patikrinimus stebima tendencija, kad bendrovės įgyvendina ne visas pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos priemones, o kai kurių bendrovių veikloje yra rimtų prevencijos spragų.

"Atliktos strateginės šio sektoriaus analizės rezultatai ir FNTT pareigūnų vykdytų patikrinimų metu surinkti duomenys rodo, kad virtualiųjų valiutų operatorių veikloje dažniausiai aptinkami pažeidimai, susiję su klientų ir naudos gavėjų tapatybės nustatymu ir tikrinimu, informacijos saugojimu, dalykinių santykių ir (arba) operacijų stebėsenos organizavimu, rizikos vertinimu, rizikos valdymu, pranešimų ir informacijos pateikimu FNTT ir pan. Praėjusiais metais atlikta Lietuvoje įsteigtų virtualiųjų valiutų operatorių strateginė sektoriaus analizė parodė, kad iš 195 išanalizuotų operatorių apie 90 proc. neteikia privalomos informacijos FNTT. Nemažai bendrovių sulaukė poveikio priemonių - skirtos baudos ir įspėjimai", - teigia FNTT direktoriaus pavaduotojas Audrius Valeika.

Anot A. Valeikos, FNTT už sistemingus, šiurkščius ar pakartotinius Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo pažeidimus įpareigotiesiems subjektams (kurie nėra finansų įstaigos) gali skirti įspėjimus, kitas poveikio priemones arba baudas iki 1,1 mln. eurų.


Virtualių valiutų operatorių sąrašas - viešas

Registrų centras nuo šių metų vasario pradėjo viešai skelbti Lietuvoje veiklą vykdančių virtualiųjų valiutų keityklos operatoriaus ir depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriaus veiklą vykdančių juridinių asmenų sąrašą.

Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme numatyta, kad šia veikla užsiimančios įmonės privalo turėti ne mažesnį nei 125 tūkst. eurų įstatinį kapitalą, todėl jų skaičius šių metų pradžioje prieš paskelbiant sąrašą buvo sumažėjęs nuo 840 iki 206. Tačiau, kaip rodo duomenys, iki šiol jų skaičius ūgtelėjo iki 465. Juridinių asmenų registro duomenimis, didžioji dauguma šia veikla užsiimančių įmonių buvo įregistruotos per pastaruosius trejus metus: 2021 m. - 95, 2022 m. - 269, 2023 m. - 80.

Su skelbiamais sąrašais galima susipažinti Registrų centro svetainėje (virtualiųjų valiutų keityklos operatoriai: https://bit.ly/rc_jar_sarasai_vvko, depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatoriai: https://bit.ly/rc_jar_sarasai_dvvpo).

Virtualiųjų valiutų keityklos operatorių ir depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorių sąrašuose nurodomi juridinio asmens ar filialo pavadinimas, kodas, buveinės adresas, veiklos pradžios data, elektroninio pašto adresas (jei nurodytas Juridinių asmenų registre) ir interneto svetainės adresas (jei nurodytas Juridinių asmenų registre).

Šią veiklą vykdantys juridiniai asmenys Juridinių asmenų registre privalo nurodyti vieną iš jų veiklą apibūdinančių juridinių faktų: virtualiųjų valiutų keityklos operatorius arba depozitinių virtualiųjų valiutų piniginių operatorius.


Kontaktinis asmuo

Daiva Bumblytė
El. p. Daiva.Bumblyte@registrucentras.lt