Vartotojas: Anonimas [prisijungti...]

  Registruotis vizitui Savitarna      Kontaktai      Neįgaliųjų versija      LT  |  EN
RC logotipas

Turtas ir apribojimai Juridiniai asmenys Adresai Gyventojai
 

Naujienos
pixel
pixel

Modernizavus PLAIS, nuo liepos - daugiau apsaugos skolininkams

2022 m. birželio 29 d.

Skurdo ir socialinės atskirties mažinimas yra vienas iš valstybės tikslų, o nuo liepos įsigaliojantys teisės aktų pakeitimai, kuriais bus užtikrinta didesnė skolininkų apsauga, dar labiau prisidės prie šių tikslų siekimo. Pažangios valstybės partneriui Registrų centrui atnaujinus tvarkomas informacines sistemas kiekvienam skolininkui fiziniam asmeniui jo sąskaitoje automatiškai bus suformuota minimaliems jo poreikiams tenkinti būtina lėšų suma, nuo kurios negalės būti nurašoma skola.

Nuo šių metų liepos 1 d. įsigalioja tai numatantys Civilinio proceso kodekso pakeitimai ir su jais susijęs Vyriausybės nutarimas "Dėl Sumų, kurias draudžiama išieškoti iš kredito, mokėjimo ir (ar) elektroninių pinigų įstaigoje atidarytoje skolininko sąskaitoje esančių lėšų, nustatymo ir taikymo tvarkos aprašo patvirtinimo". Įgyvendinant šiuos teisės aktų pakeitimus Registrų centras modernizavo savo tvarkomas Piniginių lėšų apribojimų informacinę sistemą (PLAIS), Antstolių informacinę sistemą (AIS) ir Turto arešto aktų registrą (TAAR).

"Modernizavus PLAIS, ši sistema automatiškai nustatys minimalių vartojimo poreikių dydžio (MVPD) neišieškomą sumą ir perduos šią informaciją kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigoms, kai tik nurodymų teikėjai - Valstybinė mokesčių inspekcija, "Sodra", antstoliai ar Muitinės departamentas - pradės vykdyti išieškojimą iš skolininko. Be jokių papildomų skolininko veiksmų jo sąskaitoje bus apsaugota lėšų suma minimaliems jo poreikiams, iš kurios negalės būti išieškoma skola", - sako Registrų centro Apribojimų informacinių sistemų skyriaus vadovas Saulius Grudzinskas.

Iki šiol skolininkams būdavo nustatoma laisvai disponuojama suma, kurią skolininko prašymu jo sąskaitoje nustatydavo nurodymų teikėjai. Nuo liepos ją keičia pagal teisės aktus apskaičiuota minimalių vartojimo poreikių dydžio (MVPD) neišieškoma suma. Šiuo metu  pagal Socialinės paramos išmokų atskaitos rodiklių ir bazinio bausmių ir nuobaudų dydžio nustatymo įstatymą apskaičiuotas MVPD siekia 267 eurus.

Būtent tokio dydžio suma bus nustatyta kiekvieno skolininko fizinio asmens sąskaitoje ir antstoliai ar kitos išieškojimą vykdančios institucijos galės nurašyti tik tokias lėšas, kurios viršys MVPD (šiuo metu - 267 eurus).

Juridiniams asmenims minimalių vartojimo poreikių dydžio neišieškoma suma nebus taikoma. Neišieškomą sumą juridiniams asmenims, kaip ir iki šiol, nustatys nurodymų teikėjai.

"MVPD perindeksuojamas kiekvienais metais ir gali keistis, o sistemų modernizavimas užtikrins automatinį šios sumos perskaičiavimą ir nustatymą kiekvienam asmeniui. Pačiam asmeniui dėl to rūpintis nereikės - visi procesai bus automatizuoti . Antstoliai ir kiti nurodymų teikėjai, atsižvelgdami į aplinkybes ar gavę skolininko prašymą, galės koreguoti šią sumą - pavyzdžiui, ją padidinti atitinkama socialinės pašalpos suma, nuo kurios taip pat negali būti išieškomi įsiskolinimai.", - teigia S. Grudzinskas.

Kad procesai vyktų sklandžiai buvo būtina atnaujinti integracines sąsajas ir su nurodymų teikėjų sistemomis ir, žinoma, kredito, mokėjimo ir elektroninių pinigų įstaigomis. Atliekant sistemų atnaujinimo darbus liepos 1-2 dienomis galimi trumpalaikiai trikdžiai, dėl kurių iš anksto atsiprašoma.

Apie PLAIS

PLAIS - tai automatiškai veikianti informacinė sistema, kuri sudaro sąlygas visoms priverstinio išieškojimo teisę turinčioms institucijoms (VMI, "Sodrai", antstoliams, Muitinės departamentui), vienodu būdu teikti kredito įstaigoms piniginių lėšų nurašymų ir apribojimų nurodymus, užtikrina nurašymo nurodymų vykdymo eiliškumą atsižvelgiant į šių nurodymų reikalavimų patenkinimo eilę ir proporcingai paskirsto skolininko lėšas išieškojimą vykdančioms institucijoms.

Naudojantis sistema vykdoma skolininko piniginių lėšų apribojimų ir (ar) nurašymo procesų kontrolė ir užtikrinamas operatyvus apsikeitimas duomenimis tarp piniginių lėšų apribojimo proceso dalyvių. Priverstinio išieškojimo teisę turinčios institucijos operatyviai gauna informaciją apie savo pateikto nurodymo vykdymą.

PLAIS pradėjo veikti 2015 metų rudenį ir iš esmės pakeitė iki tol galiojusią tvarką, kai nurodymų teikėjai duomenis į kredito įstaigas teikdavo naudodami įvairias sistemas ir būdus (popieriuje arba elektroniniu būdu). Dėl to nebuvo užtikrinamas lėšų apribojimas ar jų nurašymas laiku, išieškojimo procesas trukdavo 3 dienas ir ilgiau, o nurašius išieškomas lėšas, sąskaitos ne visada būdavo laiku atblokuojamos, todėl tam tikrą laiką klientai dar negalėdavo disponuoti savo lėšomis. Tos pačios eilės išieškotojams išieškomos lėšos nebuvo skirstomos proporcingai.

Nuo PLAIS veikimo pradžios iš skolininkų išieškota suma siekia beveik 2 mlrd. eurų, o vien tik per praėjusius metus sistemos pagalba kreditoriams grąžinta beveik 300 mln. eurų skolų.


Kontaktinis asmuo

Atstovas spaudai

Mindaugas Samkus

Tel. (8 5) 268 8366

Mob. (8 605) 69 286

El. p. Mindaugas.Samkus@registrucentras.lt